Zajęcia pozalekcyjne dla dzieci

Zajęcia pozalekcyjne dla dzieci
Zajęcia pozalekcyjne dla dzieci
1 vote, 9.00 avg. rating (83% score)

W celu zapewnienia swojemu dziecku lepszych widoków na przyszłość większość rodziców rozmyśla na jakie zajęcia dodatkowe zapisać swoją pociechę. Trzeba przyznać, że oferta rynkowa jest dzisiaj niezwykle szeroka, więc większym problemem może być dobry wybór niż brak dobrze skrojonej oferty przeznaczonej dla dzieci.

Na początku powinniśmy przeanalizować nastawienie dziecka do partycypacji w różnego rodzaju zajęciach. Warto, więc uważnie obserwować czym dziecko najbardziej się interesuje oraz jakie ma predyspozycje. Łatwo zgadnąć, iż dzieci bardziej aktywne fizycznie z pewnością świetnie odnajdą się w sporcie, a dzieci spokojniejsze w aktywności umysłowej albo np. w grze na instrumentach.

W kryteriach poszukiwań należy także uwzględnić płeć dziecka. Dyscypliny sportowe bardziej odpowiednie dla chłopców to np. piłka nożna, sztuki walki czy gokarty. Dla dziewczynek natomiast dużo bardziej odpowiedni będzie np. balet czy gimnastyka.

Nierzadko dzieci mogą pałać niechęcią do uczestnictwa w jakiejkolwiek formie zajęć dodatkowych. Jest to związane z lękiem przed nieznanym. Dziecko poznaje grupę przeważnie kompletnie obcych sobie ludzi i jest to dla niego niełatwa sytuacja. W takim przypadku pomocne może okazać się pójście na pierwsze zajęcia w roli obserwatora. Ważne zadanie ma tu też do spełnienia opiekun grupy. Dobry opiekun powinien doskonale wiedzieć jak szybko zdobyć zaufanie dziecka i wprowadzić je do nowej grupy.

Kiedy już uda się namówić dziecko na uczestnictwo w zajęciach, należy bacznie obserwować jego zmiany w zachowaniu. Pytajmy, więc jak dziecko czuje się na zajęciach oraz czy polubiło swoich kolegów i wychowawcę. Można sprawdzić też szybkość postępów w dziedzinie której się uczy, ale ten aspekt tak naprawdę nie jest najważniejszy.

Trafny wybór zajęć dodatkowych to bez wątpienia poważne wyzwanie dla każdego rodzica. Przemyślmy jednak taką ewentualność bo może to wnieść wiele pożytku do rozwoju dziecka. Przy odrobinie szczęścia możemy rozbudzić prawdziwą życiową pasję, a czasami po prostu dać ujście nadmiarowi dziecięcej energii. Prawdziwą wartością jest by dziecko czuło się szczęśliwe, a rodzice mieli świadomość, że dziecko rozwija się w dobrym kierunku.

Pozostałe artykuły o szkole i edukacji:

About