Dziecko autystyczne. Edukacja i wychowanie dzieci niepełnosprawnych

Dziecko autystyczne. Edukacja i wychowanie dzieci niepełnosprawnych
Dziecko autystyczne. Edukacja i wychowanie dzieci niepełnosprawnych
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Autyzm to choroba upośledzająca mózg, która dotyka średnio 4 na 1000 rodzących się dzieci. Jest to ciężka choroba patrząc z punktu widzenia dziecka jak i rodzica lecz jej objawy można zminimalizować i nie są do tego niezbędne kosztowne zabiegi rehabilitacyjne. Nie mówię tutaj, że są nieskuteczne, chodzi o to że wymyślono więcej ćwiczeń rehabilitacyjnych, których rodzice z powodzeniem mogą stosować w domowym zaciszu.

Choć ćwiczenia kinezjologiczne zostały wymyślone do podnoszenia sprawności mózgu dzieci zdrowych to niektóre z nich z powodzeniem można wykorzystać w rehabilitacji dziecka autystycznego jak przekraczanie linii środka czy ruchy naprzemienne (oczywiście sami musimy stykać kończyny dziecka).

Bardzo ciekawa jest również terapia poprzez zabawę oraz gry dla dzieci. Potrzebne nam będą kolorowe grające, wiszące lub poruszające się zabawki. Pierwsze trzeba zwrócić uwagę w jaki sposób bawi się dziecko by później zmienić przebieg zabawy. „Narzędziem zabawy” może być również kot lub pies który poruszając się wymusza koncentrację oraz rozładowuje napięcie. Z czasem wykorzystuje się zabawy, które poprawiają funkcje poznawcze dziecka.

Dziecko autystyczne może z powodzeniem wykonywać powyższe jak i inne nieopisane ćwiczenia rehabilitacyjne, które dostępne są w internecie. Poprawi to jakość jego życia jak i jego rodziców. Edukacja i wychowanie dzieci niepełnosprawnych jest dla nich bardzo ważna, więc warto jest poświęcić choćby pół godziny dziennie do czego gorąco zachęcam.

Pozostałe artykuły o szkole i edukacji:

About